Existuje mnoho možností, jak řešit financování bydlení. Základní možnosti jsou tři, buď za hotové nebo na úvěr, případně kombinace hotovosti a úvěru.

Možnosti na úvěr nebo kombinace hotovosti a úvěru pak nabízejí velké množství variant, jak se dostat k cíli.

Pokud se budeme bavit o úvěrech, dají se použít čtyři typy úvěrů. Hypoteční úvěr, řádný úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr ze stavebního spoření a nezajištěný spotřebitelský úvěr. Počet variant se tedy rozšiřuje.

Když už tedy známe cíl, kterým je pořízení vlastního bydlení, je úkolem vymyslet takové řešení, které vás dovede k pořízení vlastního bydlení, ale zároveň neopomene ani vaše ostatní cíle a přání, které máte.

A samozřejmě, neexistuje jediné správné a vhodné řešení. Vhodných řešení je vždy více, každé bude mít své výhody a nevýhody.

Někdo se úvěrů bojí a preferuje co nejmenší úvěr, někdo naopak dá přednost co největšímu úvěru a s vytvořenou finanční rezervou se snaží co nejlépe pracovat, aby peníze vydělávaly další peníze.

Z pohledu finančního plánování je vhodná ta varianta, která přináší do rozpočtu klienta klid a bezpečí. Většinou tedy ta varianta, která klientovi nechává dostatečné finanční rezervy a neohrožuje jeho cash-flow.

Parametry úvěru je třeba nastavit tak, aby zvolené parametry pomohly k té vhodné variantě. Proto je vždy lepší nastavit délku splácení na delší než kratší dobu. A zároveň je lepší si půjčit více peněz než méně a nevydávat se tak z finančních rezerv.

Při řešení financování bydlení tedy dejte důraz na zachování potřebné finanční rezervy a nepřešvihněte výdaje na bydlení, ať se z bydlení nestane koule na noze.