Do finančního plánu patří i ochrana příjmů a majetku, tedy zajištění proti rizikům, které život může přinést a které můžou mít negativní dopad na váš příjem a majetek.

Zajištění příjmů

Příjmy ze zaměstnání nebo podnikání jsou obvykle podmíněny dobrým zdravotním stavem, když jste nemocní, tyto příjmy mohou výrazně klesnout. Existují 3 způsoby, jak vyřešit případný propad těchto příjmů z důvodu úrazu nebo nemoci. Dostatečné finanční rezervy, pojištění rizik se zásadními finančními dopady a budování ostatních příjmů, které budou nezávislé na vašem zdraví.

Pojištění domu, bytu

Pojištění nemovitosti je jedno z nejznámějších pojištění, využívá ho většina vlastníků bytů nebo domů. Část vlastníků si riziko snížení hodnoty nějakou nešťastnou událostí nepřipouští a toto pojištění nevyužívají.

Pokud jste zodpovědní, je vhodné si svou nemovitost pojistit, na odpovídají pojistnou částku a odpovídající pojistná rizika.

Pojištění auta

Pokud má auto větší hodnotu, je vhodné si auto pojistit. Případné odcizení a nebo vámi zaviněná dopravní nehoda může mít bez pojištění auta zásadní dopad na vaše osobní finance.

Pojištění domácnosti

Rovněž domácnost je vhodné pojistit, čím větší hodnota domácnosti, tím je lepší mít domácnost pojištěnou. Případné vykradení bytu nebo vytopený, případně vyhořelý byt nebude bolet po finanční stránce.

Pojištění občanské odpovědnosti

U aut je pojištění odpovědnosti povinné, v běžném občanském životě je pojištění odpovědnosti dobrovolné. Čím vyšší příjmy a majetek máte, tím více je pro vás pojištění odpovědnosti důležité.

Povinné ručení

Zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla řeší odpovědnost vlastníka vozidla za případné škody způsobené v silničním provozu. Pokud vlastníte auto nebo motocykl, jedná se o povinné pojištění.