Tento cíl je téměř v každém finančním plánu. Je to logické, nikdo nechce pracovat až do smrti a zároveň většina lidí ví, že důchod od státu bude v nedostatečné výši, pokud nějaký důchod od státu vůbec bude.

Možností, jak se zajistit na stáří, je několik, každá možnost souvisí s akumulací majetku. Ti nejlepší z nás vytvoří firmu, která jim bude generovat příjem bez práce, případně tu firmu časem prodají a budou za vodou. Někteří z nás budou investovat do nemovitostí a budou se snažit zajistit na stáří tímto způsobem. Drtivá většina zaměstnanců a živnostníků však zvolí možnost akumulace kapitálu přes finanční nástroje (podílové fondy, ETF, doplňkové penzijní spoření).

Nejdůležitější věcí u vytváření finanční rezervy na stáří je začít! Čím dřív začnete odkládat peníze na stáří, tím delší máte investiční horizont a tím méně budete muset každý měsíc odložit stranou do vhodných nástrojů. Čím později začnete, tím více budete muset každý měsíc dát stranou. Nepodléhejte tedy iluzi, že stáří je hodně daleko. Těch 20 až 40 let může uplynout jako voda a vy už pak budete mít téměř neřešitelný problém.

U mladých lidí stačí obvykle na tento cíl dávat stranou 10 % příjmů. Pokud ale začnete až po čtyřicítce, může to být i 20 % příjmů a více. Začněte tedy co nejdříve, čas hraje významnou roli.